Tisztelt Perama úr!
December végén az Ön által tulajdonolt Perama Tours utazási irodában fizettünk be egy háromnapos hajóútra Balitól Komodóig. Bár összességében nagyon pozitív élmény volt a túra, azért néhány kritikai észrevételt tennék, hogy javítani tudjanak a szolgáltatáson.
1. Hajó: a hajó, mellyel utaztunk, meglehetősen koros és kopottas volt. Ez alapvetően nem lett volna zavaró, a kb. 20 utas gond nélkül elfért, azonban sajnálatos módon a kormánymű a második nap éjszakáján elromlott, ezért egy órára meg kellett állni megszerelni. Ekkor történt, hogy a legénység egyik tagját megcsípte egy medúza, így őt azon nyomban orvoshoz kellett szállítani. Bár az utasok átaludták az egészet, így reggel közel két óra késéssel érkeztünk meg Komodó szigetére
2. Legénység: a legénység lelkes volt, és láthatóan lesték a kívánságainkat. Ugyanakkor javaslom, hogy a jövőben fordítsanak egy kicsit nagyobb figyelmet az angoltudásra, ugyanis sokuk csak indonézül beszélt. Továbbá hasznos lenne, ha valamivel több információt kapnának az utasok¸hogy éppen merre jár a hajó¸ és mi a következő órák programja
3. Útvonal: az útvonal bár nagyon hosszú, elég jól ki van találva. Mi Baliról fél órát repültünk Mataramba, onnan átbuszoztunk egész Lombok szigetén, ahol hajóra szálltunk. Az első megállónk az Önök cége által fenntartott Perama-sziget nagyon szépen karban van tartva, és nagyon élveztük a lehetőséget, hogy korallok visszatelepítésében mi is részt vehettünk. Az éjszakai hajózás után egy egészen fantasztikus lakatlan szigeten kötöttünk ki, amely egy nagy sós vízű tóból és egy kisebb hegyből áll. Mind a hegyi túra, mind a tóban való fürdés élvezetes volt. Sajnálatos, hogy a 19. századi cunamiban a sziget összes háza lakhatatlanná vált, bár el kell ismernem, hogy emiatt lehet lakatlanul élvezni a szigetet. Ezt követően azonban 23 órát egyhuzamban hajóztunk (leszámítva a fentiekben már jelzett éjszakai incidenst), ugyanis a következő megállónál túl nagyok voltak a hullámok. Ezt több utas – köztük jómagam is – nehezebben viselte, így a tengeri betegség jelei mutatkoztak rajtuk. Másnap délelőtt érkeztünk Komodóra, erről mindjárt részletesen, utána annak a szigetnek egy másik oldalán, az úgynevezett Pink Beachen álltunk meg. Ön is biztosan tudja, hogy azért ez a neve, mert a partra vetődő színes koralldarabkák miatt kicsit rózsaszínűvé válik az egyébként fehér homok, egészen csodálatos látványt nyújtva. Ennél már csak a vízben való snorkeling-élmény jobb: töménytelen mennyiségű hal és korall szórakoztatja a turistákat. Végül estefelé érkeztünk meg Labuan Bajóra, Flores szigetére, ahol egy kissé erőltetett, ámde jószándékú vacsorával zárult az utazásunk. Nem az ön hibája, de meg kell hagyni, hogy Labuan Bajo nem a világ közepe, pedig mi az év utolsó napján értünk oda, de még így sem lehet azt mondani, hogy a város hatalmas lázban égett volna.
4. Komodó: Perama úr, erre az utazásra mindenki a komodói sárkány miatt fizet be, de ezt önök is tudják, nem véletlenül „Hunting Komodo by Camera” a túra neve. Ehhez képest a Komodón töltött pár óra nagy csalódás volt, ugyanis a túravezetők nyeglén vittek körbe minket a szigeten, és láthatóan nem tettek meg mindent, hogy megleljük a sárkányokat. Állítólag 1300 sárkány van a szigeten, melyek közül mi csak kettőt láttunk, ráadásul mindkettő éppen pihentek, feküdtek. Megítélésem szerint ha pár órával korábban érünk oda, akkor többet és mozgásban is láttunk volna. Ez okozta a csalódásunkat, ezért remélem, hogy a jövőben fel tud lépni az ügy érdekében, ugyanis a Komodó Nemzeti Park személyzetének hozzáállását elfogadhatatlannak tartom. Különösen releváns ez, ugyanis a nemzeti park a világörökség része, vagyis az UNESCO-nak felügyelnie kéne a körülményeket. Azért örülök, hogy láttunk sárkányokat a szabadban, mégiscsak a dinoszauruszok leszármazottairól van szó. Ön egyébként tudja, hogy miért csak Komodó és a közeli Rinca szigetén maradtak fent?
5. Hajón alvás: sajnos a kabinok már mind foglaltak voltak, mikor befizettünk az útra, így a dekk maradt nekünk. Azt gondolom, hogy a jövőben egy kicsit vastagabb matracokat kellene alkalmazniuk, ezzel jelentősen lehetne növelni az alvási körülményeket.
Várom megtisztelő válaszát, és remélem, hogy a jövőben a hibákat kijavítva még jobb szolgáltatást nyújtanak majd az ügyfeleknek. Ez esetben ugyanis méltán rászolgálnának a Lonely Planet ajánlására. Ráadásul egy kicsit jobb szolgáltatásért cserébe mindenki reálisnak tartaná az egymillió-nyolcszázezer rúpiás (kb. 35.000 Ft-os) all-inclusive árat.
Üdvözlettel: H.A.